Kominujne podziękowania dla księdza i nie tylko

Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest bardzo ważny zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Księża i katecheci dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować drugoklasistów do przyjęcia tego ważnego sakramentu. Za ten trud i wysiłek osobom tym należy oczywiście stosownie podziękować. Zwykle podziękowania mają miejsce podczas uroczystej mszy świętej.

Zarówno księdzu, jak i katechecie niełatwo jest podziękować. Należy bowiem uczynić to za pomocą odpowiednich słów. Wiele osób, może mieć kłopot z tym, jednakże mimo wszystko należy właściwie przygotować dzieci do tego zadania. Można zatem skorzystać z gotowych wzorów podziękowań, np. „Nie mam już grzechów na duszy, a Jezus w sercu mym gości. Kapłan mi grzechy odpuścił i dał mi Boga Miłości. Dziękuję Ci, Księże Proboszczu za łaski, co na nas spłynęły. Już Jezus kochany jest z nami, już dni czekania minęły. Jest z nami i z nami zostanie Pan Jezus w Najświętszym Chlebie. A za to, że Ksiądz nam Go daje niech Jezus nagrodzi Cię w niebie”.

Jeśli natomiast chodzi o podziękowanie dla katechety, również można skorzystać z gotowych szablonów, np.: “Za bukiet nauk zbawczych całym sercem, jak umiemy, naszym Katechetom dziś serdecznie dziękujemy. Za pracę, za trud, za poświęcenie, za słowo dobre, za pomoc w potrzebie, niech Was nagrodzi sam Jezus w niebie”. Samodzielne przygotowanie takich podziękowań z pewnością byłoby nie lada wyzwaniem, dlatego też warto korzystać z tych już gotowych.

Podczas mszy pierwszokomunijnej zwykło się również dziękować rodzicom oraz chrzestnym, których w tym szczególnym dniu nie powinno zabraknąć. Podziękowania dla rodziców mogą brzmieć następująco: „Niech dobry Bóg Wam drodzy rodzice wynagrodzi. Wspiera Was łaską w każdej potrzebie, obdarzy radością na ziemi i szczęściem w niebie”.

W tak szczególnym dniu jakim jest Pierwsza Komunia Święta wszystko powinno zostać przygotowane ze największą starannością, włączając w to oczywiście wspomniane podziękowania, które z pewnością będą wiele oznaczały zarówno dla księdza, katechety, jak i rodziców. Dlatego też należy wspólnie z osobą przygotowującą dzieci do przyjęcia sakramentu komunii świętej zadbać o wszystkie szczegóły.